Zahraničí

Olivierovy ceny letos ovládly muzikály “Top Hat” a “Sweeney Todd”


V neděli 28. dubna 2013 proběhlo slavnostní udílení nejprestižnějších londýnských divadelních cen Olivier Awards, které každoročně udílí Londýnská divadelní asociace nejlepším hrám, tanečním představením i muzikálům, a které jsou britským ekvivalentem pro broadwayské ceny Tony. Jak letos vše dopadlo na muzikálové scéně?

Vizuál muzikálu "Top Hat"

Vizuál muzikálu "Top Hat"

Nejprestižnější cenu pro nejlepší nový muzikál získala divadelní adaptace slavného filmového muzikálu “Top Hat” (1935), u nás uvedeného pod názvem “Páni v cylindrech”. V tanečním komediálním snímku účinkovalo v hlavních rolích slavné duo Fred Astaire a Ginger Rogersová. Divadelní adaptace měla oficiální světovou premiéru 9. května 2012 v Aldwych Theatre a vycházela z předcházejícího britského turné. U diváků a kritiků slaví úspěchy především propracovanými choreografiemi, lehkým humorem a klasickým muzikálovým stylem. O úspěchu svědčí prodloužení uvádění muzikálu až do dubna 2014. “Top Hat” uspěl také výtvarně, Jon Morrell obdržel cenu za nejlepší kostýmy a za práci byl oceněn také choreograf muzikálu Bill Deamer.

“Top Hat” porazil v nejsledovanější kategorii nové muzikály “Loserville” (pop-rockový muzikál o geekovi ze střední školy), “Soul Sister” (muzikál o životě Tiny Turner s jejími největšími hity) a favorizovaný “The Bodyguard” (adaptace filmu “Osobní strážce” s největšími hity Whitney Houston).

Nejvíce cen si na muzikálovém poli však odneslo favorizované obnovené uvedení slavného muzikálu Stephena Sondheima “Sweeney Todd“. Stal se nejlepším revivalem a zároveň si představitelé hlavních rolí Michael Ball a Imelda Staunton odnesli ceny za své mimořádné výkony. Nová produkce této legendy vznikla pro The Chichester Festival Theatre a nadchla kritiky i diváky natolik, že se show na limitovaný počet představení uvedla také v Londýně. Všechna představení v Adelphi Theatre od března do září 2012 byla v podstatě vyprodána a sklidila nebývale pozitivní ohlasy. Z této produkce vyšla také nová CD nahrávka.

Cenu za vedlejší roli v muzikálu získala Leigh Zimmerman za Sheilu v obnoveném uvedení “A Chorus Line” v London Palladium. Diváckou cenu rádia BBC pro nejoblíbenější dlouhohrající muzikál získal “Billy Elliot“, který se v současnosti uvádí ve Victoria Palace Theatre třináctým rokem. Zvítězil v konkurenci titulů “Wicked”, “Matilda” a “Fantom opery”.

Absolutním vítězem letošních Olivier Awards se stala divadelní hra “The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time” podle románu Marka Haddona, který u nás vyšel pod názvem “Podivný případ se psem”. Hra o 15letém autistickém chlapci, který se vydá na dráhu amatérského detektiva, získala celkem 7 cen – za nejlepší hru, režii, herce v hlavní roli (Luke Treadway), herečku ve vedlejší roli (Nicola Walker), sound design, světla a scénografii. “Curious Incident” tak dorovnal loňský rekord, kdy muzikál “Matilda” získal shodně taktéž 7 cen.


Zahraničí
“Shrek The Musical” aneb úspěšný převod ze stříbrného plátna na jeviště
Zahraničí
“Billy Elliot” – představujeme letošního vítěze cen Tony
Aktuální zprávy
Pokračování Fantoma opery, muzikál LOVE NEVER DIES. On-line a zdarma
  • jana

    Díky za tenhle článek, je fajn že se věnujete i londýnské scéně!!!


  • mickey mouse

    Nevím, kam to napsat, ale četli jste tohle?
    http://www.divadelni-noviny.cz/navrh-systemove-optimalizace-hudebniho-divadla-v-karline
    podle toho se bude vypisovat výběrové řízení na ředitele Karlína


  • Tom

    Četl,četl a doufám,že nový ředitel bude uvádět jak muzikál,tak i klasické operety,hudební komedie a opět dá dohromady soubor,který by v HDK měl být/sólisté,sbor a balet/ i když s tím bude asi velká práce!


  • mickey mouse

    mě by ani tak nevadil ten počet premier spíše nechci hvězdy typu Bílá


  • Tom

    Hlavně,aby tam hráli a zpívali,kteří pro muzikál a operetu mají vlohy – Břínková,Ježek,Hořínková,Nosková,Urban,Dufková,G.Macků,Vostarek,Olšovský,Strenáčik, ….. a nemuseli zpívat a hrát po jiných divadlech!