Zahraničí

Britské nejprestižnější divadelní ceny Olivier již znají své muzikálové vítěze


V neděli 7. dubna se v Londýně ve slavné Royal Albert Hall udílely britské nejprestižnější divadelní ceny Olivier (Olivier Awards), jež jsou britskou obdobou broadwayských cen Tony (Tony Awards).

Večerem provázel britský komik a moderátor Jason Manford, udílení přihlíželo na čtyři tisícovky diváků přímo v Royal Albert Hall, mezi nimiž nechyběly takové osobnosti jako například Její královská Výsost Camilla, vévodkyně z Cornwallu, držitelka dvou Oscarů herečka Sally Field či pětinásobná vítězka Grammy zpěvačka Gloria Estefan. Díky televiznímu přenosu a sociálním sítím mohli předávání cen sledovat i divadelní fanoušci po celém světě

Oproti loňsku, kdy ceny ovládl muzikál Hamilton, jež získal 13 nominací, z nichž jich 7 proměnil ve vítězství, letos mezi nominovanými muzikály jasný favorit nebyl. Nejúspěšnějšími muzikály se staly muzikál Come From Away a revival muzikálu Stephena Sondheima Company. Obě díla posbírala po 4 soškách Olivier.

COME FROM AWAY

Muzikál Come From Away inspirovaný skutečnými událostmi vyprávějící o malém kanadském městečku Gander, na jehož letiště bylo 11. září 2001 odkloněno 38 komerčních letadel se 7000 pasažéry je oslavou a připomínkou lidskosti i v těch nejtemnějších časech. Od roku 2017 se s velkým úspěchem uvádí na Broadwayi a od letošního ledna ho mohou diváci vidět i na londýnském West Endu. Přesto stihl být nominován v 9 kategoriích, z nichž se mu 4 podařilo proměnit ve vítězství. Odnesl si tak cenu za výjimečný výkon v hudbě, nejlepší zvukový design (Gareth Owen), cenu pro nejlepšího choreografa (Kelly Devine) a hlavní cenu za nejlepší nový muzikál.

COMPANY

Revival muzikálu Stephena Sondheima Company má sice čerstvě již po své derniéře, několik měsíců byl však obrovským hitem West Endu, ať už díky hvězdnému obsazení, či průlomovým změnám, které toto uvedení přineslo. Setkal se s nadšeným přijetím jak laického publika, tak odborné kritiky. Dalo se tedy očekávat, že si nějakou sošku odnese. Pod dohledem samotného autora Stephena Sondheima bylo totiž změněno pohlaví hlavní postavy muzikálu, místo “starého mládence” Bobbyho jsme se tak v Londýně mohli setkat s neprovdanou ženou Bobbie, kterou ztvárnila Rosalie Craig. Taktéž snoubenci Amy a Paul se nově stali Jamiem a Paulem, zasnoubeným homosexuálním párem. Prvního jmenovaného si zahrál Jonathan Bailey a za svůj výkon převzal cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Velkým lákadlem bylo také obsazení Broadwayské hvězdy herečky Patti LuPone do jedné z vedlejších rolí, Joanne, cynické, postarší kamarádky Bobbie. Patti LuPone si za svůj výkon taktéž odnesla cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Další dvě sošky byly pak za nejlepší scénografii (Bunny Christie) a hlavní cena za nejlepší muzikálový revival.

Po jedné sošce si odnesly muzikály Caroline, or Change za nejlepší herečku v muzikálu (Sharon D. Clarke), Tina, The Tina Turner Musical za nejlepšího herce v muzikálu (Kobna Holdbrook-Smith) a muzikál The King and I za nejlepší kostýmy (Catherine Zuber).

Mezi nominovanými muzikály byl i můj osobní favorit, muzikál Six. Muzikál vyprávějící formou pop koncertu příběh šesti manželek krále Jindřicha VIII. sice žádnou ze svých 5 nominací v silné konkurenci ve vítězství proměnit nedokázal, i přesto stojí za zmínku a doporučení.

V nemuzikálových kategoriích měla největší úspěch sedmihodinová hra The Inheritance o vztazích generace gayů po epidemii HIV/AIDS v New Yorku, která dokázala ze svých 8 nominací 4 proměnit ve vítězství – nejlepší herec (Kyle Soller), nejlepší režisér (Stephen Daldry), nejlepší světelný design (Jon Clark) a nejlepší nová hra.

Během večera vystoupilo několik stovek účinkujících včetně perfektně hrajícího orchestru, gospelového sboru, baletního souboru a samozřejmě ansámblů nominovaných muzikálů. Diváci mohli obdivovat také dechberoucí číslo k písni Eltona Johna Circle Of Life z muzikálu The Lion King, který slaví již 20 let na scéně.

Ceny jsou tedy rozdány a nezbývá než se těšit na příští ročník. Tuším, že během něj nejednou uslyšíme Dear Evan Hansen.

Kompletní výsledky cen Olivier 2019

Nejlepší nový muzikál – Come From Away
Nejlepší muzikálový revival – Company
Nejlepší nová hra – The Inheritance
Nejlepší revival hry – Summer and Smoke
Nejlepší nová komedie – Home, I’m Darling
Nejlepší herec v muzikálu – Kobna Holdbrook-Smith (Tina, The Tina Turner Musical)
Nejlepší herečka v muzikálu – Sharon D. Clarke (Caroline, or Change)
Nejlepší herec ve vedlejší roli v muzikálu – Jonathan Bailey (Company)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli v muzikálu – Patti LuPone (Company)
Nejlepší herec – Kyle Soller (The Inheritance)
Nejlepší herečka – Patsy Ferran (Summer and Smoke)
Nejlepší herec ve vedlejší roli – Chris Walley (The Lieutenant of Inishmore)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli – Monica Dolan (All about Eve)
Nejlepší režisér – Stephen Daldry (The Inheritance)
Nejlepší choreograf – Kelly Devine (Come from Away)
Nejlepší kostýmy – Catherine Zuber (The King and I)
Nejlepší scénografie – Bunny Christie (Company)
Nejlepší světelný design – Jon Clark (The Inheritance)
Nejlepší zvukový design – Gareth Owen (Come from Away)
Výjimečný výkon v hudbě – Come from Away
Nejlepší rodinná show – A Monster Calls
Nejlepší nová opera – Káťa Kabanová
Výjimečný výkon v opeře – operní soubor (Porgy and Bess)
Nejlepší nová taneční produkce – Blkdog
Výjimečný výkon v tanci – Akram Khan (Xenos)

Nejlepší nový muzikál – Come From Away

Nejlepší nový muzikál – Come From Away

Patti LuPone a Jonathan Bailey - Company

Patti LuPone a Jonathan Bailey – Company

The Lion King na Olivier Awards

The Lion King na Olivier Awards

Come From Away na Olivier Awards

Come From Away na Olivier Awards

Photo Credit
– OfficialLondonTheatre.com
– Matthew Murphy (cover photo)

Zahraničí
Tony Awards 2013: “Kinky Boots” nejlepším novým muzikálem Broadwaye
Zahraničí
Ceny Tony ovládl muzikálový fenomén HAMILTON, získal 11 cen
Zahraničí
Další zastávkou muzikálové bomby “Sister Act” bude Vídeň!
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!