Nejslavnější rodinný muzikál všech dob poprvé v Praze!
28.června letošního roku si celý muzikálový svět velkolepými oslavami, novými muzikálovými produkcemi, koncerty a výstavami připomene sto let od narození hudebního skladatele Richarda Rodgerse (zemřel v roce1979), který povznesl populární divadlo na úroveň opery a spolu se svým spolupracovníkem – textařem, básníkem a libretistou Oscarem Hammersteinem II.(1895-1960) udělal muzikál muzikálem.
Rodgersovy muzikály v tomto roce připravily k uvedení na 4.000 produkcí po celém světě. Svou troškou do mlýna k těmto supermuzikálovým oslavám přispívá i Hudební divadlo v Karlíně, které 1.června letošního roku poprvé u nás uvádí bez nadsázky nejslavnější rodinný muzikál všech dob – Za zvuků hudby (The Sound Of Music).
Během léta bude tento muzikál koncertně proveden v Salzburku, v jehož okolí se muzikál odehrává, a na podzim se londýnský West End dočká jeho remaku v produkci samého Andrew Lloyd Webbera. O to víc karlínská premiéra těší a jasně dokazuje, že se HDK právem řadí k nejprestižnějším scénám svého žánru na evropském kontinentě.
Rodgers s Hammersteinem spolu začali spolupracovat v roce 1943, což byl začátek nejúspěšnější partnerské spolupráce v dějinách Broadwaye. Napsali spolu devět muzikálů, z nichž Oklahoma!, Caroussel, South Pacific, The King And I a The Sound Of Music patří k celosvětově nejhranějším americkým muzikálům vůbec. Jejich muzikály získaly 34 prestižních muzikálových cen Tony, 15 Oscarů, 2 Pullitzerovy ceny za drama (nejvyšší ocenění dramatických děl, které je v oblasti muzikálu udělováno jen velmi vzácně) a v roce 1998 je časopis Time zařadil mezi 20 nejvlivnějších umělců 20. století. O rok později se v USA objevily na poštovních známkách. V roce 1990 bylo po Rodgersovi pojmenováno jedno broadwayské divadlo na 46. newyorské ulici, ve kterém dnes sídlí galerie a muzeum připomínající jeho život a dílo – 900 publikovaných písní, které zdomácněly i ve světě jazzu, kabaretu, opery, baletu, filmu a pop music, a 40 braodwayských muzikálů.
Premiéra muzikálu Za zvuků hudby (The Sound Of Music), o němž se dá také psát jako o muzikálu rekordů, se konala 16. 11. 1959 v broadwayském Lunt-Fontanne Theater. Muzikál získal 6 cen Tony, dosáhl 1.443 repríz a prodalo se 10 milionů alb se záznamem jeho hudby a písní. Na Broadway se triumfálně vrátil v roce 1998. Londýnská verze posledního Rodgersova a Hammersteinova muzikálu měla premiéru v roce 1961 a byla ještě úspěšnější. Měla 2.385 repríz a stala 5. nejhranějším muzikálem ve Velké Británii.
2. 3. 1965 se konala premiéra filmové verze tohoto muzikálu v režii Roberta Wise s Julie Andrewsovou a Christopherem Plummerem v hlavních rolích. Muzikál získal 5 Oscarů a stal se největším filmovým hitem od dob Jihu proti Severu. V roce 1989 ho čtenáři časopisu People zvolili nejpopulárnějším filmem všech dob. Do roku 1975 byl filmový soundtrack tohoto muzikálu na 3. místě v celosvětovém prodeji LP desek a do roku 1978 nejprodávanějším filmovým soundtrackem všech dob, než planeta Země podlehla disco vábení Horečky sobotní noci. A ještě v roce 1978 byl tenhle muzikál nejúspěšnějším filmovým muzikálem v dějinách tohoto žánru (než ho vystrnadila Pomáda).
Dodnes je muzikál Za zvuků hudby nejúspěšnějším rodinným muzikálem všech dob. Spolehlivě plní kasy nejen v New Yorku a Londýně, ale také v Tokiu, Budapešti nebo Aténách. A nejinak tomu bude jistě i v případě jeho karlínské verze, která si své diváky rozhodně najde.
A o čem tenhle muzikál s celosvětovými hity Climb Ev´ry Mountain a Edelweiss (mnozí si dosud myslí, že jde o rakouskou lidovou píseň) vlastně je? Libretisté Howard Lindsay a Russel Crouse se nechali inspirovat skutečnými životními osudy rodiny Trappovy, do jejíhož života krutě zasáhl nacismus a válka, a která uchvacovala americké obecenstvo svými alpskými písněmi. Děj muzikálu se odehrává v malé rakouské vísce vysoko v horách. Novicka Marie se rozhodne opustit klášter, když zjistí, že se nemůže navždy zřeknout světského života a že chce žít raději s lidmi než s Bohem. Stává se vychovatelkou sedmi dětí barona Trappa. Strohý námořní kapitán Trapp, který své děti vychovává vojenským drilem, se díky Mariině laskavému působení na něj samotného i na jeho děti, přeměňuje v něžného tátu a milence hlavní hrdinky. Po připojení Rakouska k Německu se Trapp rozchází se svou nevěstou Elsou, kterou si jeho děti stejně neoblíbily, a odmítá vstoupit do německé armády. Marie, Trapp i děti utíkají před vojáky wehrmachtu do kláštera, kde abatyše Marii s Trappem oddá. Nazítří celá rodina překračuje hranice a vydává se do světa hledat štěstí.
Ač má tenhle muzikál ze všech Rodgersových a Hammersteinových děl nejblíže k operetě, přesto se stal skutečně jedním z nejúspěšnějších světových muzikálů. Určitě i proto, že vypráví typický lidský příběh, má silný emocionální záběr a vzbuzuje v divácích pozitivní city. Potvrzuje odvěké lidské hodnoty – naději, sny, dobro, lásku a dává divákům vše, co je jim blízké a co k životu nezbytně potřebují – schopnost milovat, sílu překonávat překážky a předsevzetí konat jen dobro.
Připočteme-li k tomu mistrnou kombinaci zpívaných muzikálových čísel, které vycházejí přirozeně z dialogu, perfektní nastudování a kultivovanost výkonů, tedy všechno, na co jsme si v posledních letech v Karlíně zvyklí, nezbývá než konstatovat, že se máme opět na co těšit. Zvlášť když v muzikálovém příběhu srozumitelném lidem na celém světě dostaly opět příležitost největší muzikálové hvězdy z Karlína roku 2002: Michaela Dolinová, Petr Štěpánek, Jan Přeučil, Galla Macků, Václav Sloup a Radana Herrmannová. Tedy skuteční muzikáloví herci, kteří se stali mistry svého oboru a jejichž talent je, jak to nakonec v žánru jakým muzikál je, rovnoměrně rozdělen na zpěv, herectví a tanec. Navíc je Za zvuků hudby pravděpodobně, vedle Popelky v GOJA Music Hall, jediným muzikálem uváděným v Praze, na který stojí skutečně za to vzít děti. Proč? Jednoduše proto, aby se muzikál naučily mít rády.
text Jan Adam
fotografie ze zkoušek Martin J. Polák
Komentáře
Jiří K.
AutorMěl bych tu jeden tip ke sledování. Pozvání se týká nové adaptace muzikálu The Sound of Music/Za zvuků hudby, který odvysílá večer ve čtvrtek 5. prosince stanice NBC. Nejde o remake slavného film. zpracování s Julií Andrews v hlavní roli, ale o televizní inscenaci podle původní divadelní verze, která bude odehrána a vysílána v přímém přenosu, podobně jako muzikál Cinderella/Popelka z roku 1957 (od stejných autorů jako Za zvuků hudby – duo Rodgers a Hammerstein II.).
V hlavní rolích se představí Carrie Underwood (Maria), Stephen Moyer (Kapitán Georg von Trapp), Audra McDonald (Abatyše), Laura Benanti (Elsa Schraederová), Christian Borle (Max Detweiler) a další.
http://www.nbc.com/sound-of-music/
P. S. Před několika dny byl již odvysílán hodinový dokument The Making of The Sound of Music Live!, který jde snadno vyhledat ke shlédnutí ;)