Zahraničí

Nejlepším letošním muzikálem Broadwaye je Fun Home, získal 5 cen Tony


V neděli 7. června 2015 se udílely nejslavnější světové divadelní ceny Tony, které každoročně oceňují to nejlepší na Broadwayi. Muzikálové kategorie letos ovládl muzikál Fun Home pojednávající o mladé lesbičce a vztahu k jejímu otci. Z 12 nominací proměnil 5 cen, a to včetně té nejprestižnější za nejlepší nový muzikál. V závěsu se 4 cenami skončil muzikál An American in Paris. Shodný počet cen si odnesla obnovená premiéra klasického The King and I.

Fun Home

Fun Home

Fun Home je muzikálovou adaptací stejnojmenného autobiografického komiksu Alison Becheld, který pojednává o jejím dětství, především o období coming outu a vztahu s jejím otcem. Libreto a písňové texty k muzikálu napsala dramatička a herečka Lisa Kron a hudbu skladatelka Jeanine Tesori (dříve například muzikály Shrek nebo Hledá se muž: Zn. bohatý!).

Broadwayská premiéra Fun Home kromě nejcennější sošky za nejlepší muzikál získala cenu také za libreto, hudbu a texty písní, režii (Sam Gold) a Michael Cerveris za hlavní mužskou roli.

Druhým úspěšným novým muzikálem se stal An American in Paris, i když vlastně tak úplně nový není. Jedná se o divadelní verzi stejnojmenného klasického filmu z roku 1951 s písněmi George a Iry Gershwinových. Na Broadwayi se však představila tato romantická muzikálová komedie poprvé až letos v dubnu. Američan v Paříži získal ceny za nejlepší scénografii, choreografii, light design a hudební nastudování.

Stejný počet cen pak získal revival (obnovená premiéra) muzikálu The King and I slavné dvojice autorů Richarda Rodgerse (hudba) a Oscara Hammersteina II (libreto a písňové texty). Muzikál měl na Broadway premiéru v roce 1951, o pět let později vznikla také filmová verze. Originální produkce získala 5 cen Tony, včetně té za nejlepší muzikál. Letošní nové uvedení získalo ocenění za nejlepší revival, hlavní ženskou roli (Kelli O’Hara), vedlejší ženskou roli (Ruthie Ann Miles) a kostýmy.

Poslední zbývající sošku za vedlejší mužskou roli si odnesl Christian Borle (kterého můžete znát z muzikálového seriálu Smash) za komediální muzikál Something Rotten!, který se odehrává v období renesance a největší slávy Williama Shakespeara a skvěle paroduje divadlo a muzikály.

Speciální cenu Tony za přínos broadwayskému divadlu si odnesl fenomenální John Cameron Mitchell, autor a představitel hlavní role muzikálu Hedwig and the Angry Inch. Pokud toto dílo neznáte, doporučuji ke zhlédnutí alespoň filmovou verzi, kterou John Cameron Mitchel režíroval a rovněž si v ní zopakoval hlavní roli.

Zcela naprázdno vyšly muzikály Gigi (1 nominace), Stingova The Last Ship (2 nominace), On The Town (4 nominace), On the Twentieth Century (5 nominací) a The Visit (5 nominací).

Na závěr ještě zmíním jasného vítěze v oblasti činohry, kterým se stala skvělá hra Podivný případ se psem. Tu v současné době nově uvádí také Divadlo Kalich v režii SKUTRů (Mauglí, Quasimodo) s Janem Cinou v hlavní roli, hru již delší dobu uvádí také Městské divadlo Brno. Na Broadwayi si odnesl 5 cen Tony, včetně té za nejlepší novou hru.


Zahraničí
Na Olivierových cenách bodovaly muzikály Dreamgirls, Jesus Christ Superstar a Groundhog Day
Zahraničí
Dreamgirls: Bravurní jízda na horské dráze showbusinessu
Zahraničí
Zažít pravou Broadway
U článku nejsou žádné komentáře. Napište svůj názor jako první!