Olivierovy ceny letos ovládly muzikály “Top Hat” a “Sweeney Todd”
V neděli 28. dubna 2013 proběhlo slavnostní udílení nejprestižnějších londýnských divadelních cen Olivier Awards, které každoročně udílí Londýnská divadelní asociace nejlepším hrám, tanečním představením i muzikálům, a které jsou britským ekvivalentem pro broadwayské ceny Tony. Jak letos vše dopadlo na muzikálové scéně?
Nejprestižnější cenu pro nejlepší nový muzikál získala divadelní adaptace slavného filmového muzikálu “Top Hat” (1935), u nás uvedeného pod názvem “Páni v cylindrech”. V tanečním komediálním snímku účinkovalo v hlavních rolích slavné duo Fred Astaire a Ginger Rogersová. Divadelní adaptace měla oficiální světovou premiéru 9. května 2012 v Aldwych Theatre a vycházela z předcházejícího britského turné. U diváků a kritiků slaví úspěchy především propracovanými choreografiemi, lehkým humorem a klasickým muzikálovým stylem. O úspěchu svědčí prodloužení uvádění muzikálu až do dubna 2014. “Top Hat” uspěl také výtvarně, Jon Morrell obdržel cenu za nejlepší kostýmy a za práci byl oceněn také choreograf muzikálu Bill Deamer.
“Top Hat” porazil v nejsledovanější kategorii nové muzikály “Loserville” (pop-rockový muzikál o geekovi ze střední školy), “Soul Sister” (muzikál o životě Tiny Turner s jejími největšími hity) a favorizovaný “The Bodyguard” (adaptace filmu “Osobní strážce” s největšími hity Whitney Houston).
Nejvíce cen si na muzikálovém poli však odneslo favorizované obnovené uvedení slavného muzikálu Stephena Sondheima “Sweeney Todd“. Stal se nejlepším revivalem a zároveň si představitelé hlavních rolí Michael Ball a Imelda Staunton odnesli ceny za své mimořádné výkony. Nová produkce této legendy vznikla pro The Chichester Festival Theatre a nadchla kritiky i diváky natolik, že se show na limitovaný počet představení uvedla také v Londýně. Všechna představení v Adelphi Theatre od března do září 2012 byla v podstatě vyprodána a sklidila nebývale pozitivní ohlasy. Z této produkce vyšla také nová CD nahrávka.
Cenu za vedlejší roli v muzikálu získala Leigh Zimmerman za Sheilu v obnoveném uvedení “A Chorus Line” v London Palladium. Diváckou cenu rádia BBC pro nejoblíbenější dlouhohrající muzikál získal “Billy Elliot“, který se v současnosti uvádí ve Victoria Palace Theatre třináctým rokem. Zvítězil v konkurenci titulů “Wicked”, “Matilda” a “Fantom opery”.
Absolutním vítězem letošních Olivier Awards se stala divadelní hra “The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time” podle románu Marka Haddona, který u nás vyšel pod názvem “Podivný případ se psem”. Hra o 15letém autistickém chlapci, který se vydá na dráhu amatérského detektiva, získala celkem 7 cen – za nejlepší hru, režii, herce v hlavní roli (Luke Treadway), herečku ve vedlejší roli (Nicola Walker), sound design, světla a scénografii. “Curious Incident” tak dorovnal loňský rekord, kdy muzikál “Matilda” získal shodně taktéž 7 cen.
Komentáře
jana
AutorDíky za tenhle článek, je fajn že se věnujete i londýnské scéně!!!
mickey mouse
AutorNevím, kam to napsat, ale četli jste tohle?
http://www.divadelni-noviny.cz/navrh-systemove-optimalizace-hudebniho-divadla-v-karline
podle toho se bude vypisovat výběrové řízení na ředitele Karlína
Tom
AutorČetl,četl a doufám,že nový ředitel bude uvádět jak muzikál,tak i klasické operety,hudební komedie a opět dá dohromady soubor,který by v HDK měl být/sólisté,sbor a balet/ i když s tím bude asi velká práce!
mickey mouse
Autormě by ani tak nevadil ten počet premier spíše nechci hvězdy typu Bílá
Tom
AutorHlavně,aby tam hráli a zpívali,kteří pro muzikál a operetu mají vlohy – Břínková,Ježek,Hořínková,Nosková,Urban,Dufková,G.Macků,Vostarek,Olšovský,Strenáčik, ….. a nemuseli zpívat a hrát po jiných divadlech!