Nová pohádková inscenace souboru muzikálu DJKT Plzeňský pověsti, ve které se v nejrůznějších rolích představí Stanislava Topinková Fořtová, Lukáš Ondruš, Radek Antonín Shejbal, Martin Šefl a Kristýna Bečvářová, bude mít premiéru 15. června 2019 od 17 hod. na Malé scéně DJKT.
Čert, hastrman i jiná strašidla z Plzně a blízkého okolí ožijí v zábavném písničkovém pásmu Milana Benedikta Karpíška, aby pobavili a poučili dětského i dospělého diváka.
Autorem hudby i libreta k nové inscenaci je plzeňský muzikant Milan Benedikt Karpíšek, který podle svých slov plzeňskou historii miluje a zhudebňování pověstí a bájí z Plzně a jejího okolí se věnuje téměř čtyřicet let. „Pro tuto hru jsem vybíral pověsti či příběhy úzce spjaté s Plzní. Při psaní jsem si zavzpomínal na své dětství, na to jak mluvil můj dědeček a babička, takže se tam objeví i plzeňské nářečí, do kterého herci přidali ještě mírnou nadsázku a celé to vyšlo nejen poučně, ale i nesmírně vtipně. Snažil jsem se, aby písničky byly jednoduché, lehce zapamatovatelné, ale ne prostoduché. Mám rád Plzeň a její příběhy a doufám, že i díky tomuto dílu si budou děti více uvědomovat své kořeny,“ objasňuje svůj záměr Milan Benedikt Karpíšek.
Plzeňský pověsti tak nabídnou divákům smyšlené i zaručeně pravdivé příběhy, pověsti a pověry z historie města Plzeň a jejího nejbližšího okolí, a to v režii herce, zpěváka a pedagoga Juraje Čiernika, pro něhož jsou Plzeňský pověsti režijním debutem v DJKT. „Pověsti jsou zhudebněny velmi roztomilým a barvitým způsobem. Jednoduché, hravé slovní obrazy a přímo legendární pohádková citoslovce dotváří barevnou instrumentací, která nese neobvyklý zvukový zážitek. A proto bych velmi rád podpořil tento skladatelský vklad hravou režií, která nechá vyniknout i kráse plzeňského nářečí,“ vysvětluje režisér a dodává: „S výtvarníkem Alešem Valáškem jsme zvolili barevný, ale střídmý vizuál, který podtrhne poselství jednotlivých příběhů.“
V písničkovém pásmu, které vysvětlí původ „osahaného“ andělíčka u katedrály sv. Bartoloměje, představí plzeňského bezhlavého vojáka nebo napoví, kde Plzeňané mohli narazit na hejkala či hastrmana, účinkují oblíbení členové muzikálového souboru. „Je dobře, že se děti i dospělí mohou pomocí lehce zapamatovatelných písniček setkat s plzeňskou historií a vlastně i plzeňským nářečím, které už pomaloučku zaniká. Vsadím se, že ani spoustu dospělých Plzeňáků neví, jak vznikl třeba takový ‚vošahánek‘ nebo ‚počůránek‘. Celé zkoušení této pohádky v čele s režisérem Jurajem Čiernikem je takovým příjemným zakončením letošní sezóny,“ komentuje své účinkování v inscenaci Stanislava Topinková Fořtová, představitelka Mlynářky a celé řady dalších rolí.
Vstupenky na nejbližší reprízy (29. června a 28. září 2019) můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.
OBSAZENÍ
PLZEŇSKÝ POVĚSTI
Pocestný a další – Lukáš Ondruš
Šenkýř a další – Radek Antonín Shejbal
Kat a další – Martin Šefl
Boženka, Kačenka a další – Kristýna Bečvářová
Mlynářka a další – Stanislava Topinková Fořtová
AUTORSKÝ a TVŮRČÍ TÝM
Hudba a libreto: Milan Benedikt Karpíšek
Instrumentace: Tomáš Karpíšek
Režie: Juraj Čiernik
Hudební nastudování: Dalibor Bárta
Dramaturgie: Pavel Bár
Pohybová spolupráce: Denisa Kubášová
Scéna, kostýmy, projekce: Aleš Valášek
Light design: Antonín Pfleger
Sound design: Radka Kocourková
Komentáře